Caroll Shelbys berömda superorm från 1966 är på auktion

Innehållsförteckning

Hjälp utvecklingen av webbplatsen och dela artikeln med vänner!

Har nyligen sett igen Ford vs Ferrari, allt att göra med den stora Caroll Shelby har min uppmärksamhet. Så när jag såg hans Cobra 427 Super Snake från 1966 komma på auktion nästa månad, blöt jag mina byxor lite. Naturligtvis är det långt utanför min prisklass, men bara att bli påmind om denna majestätiska skönhet är tillräckligt för att få ett leende på läpparna.

Endast två Superormar gjordes någonsin, varav en hölls av den hattbärande Shelby som en del av hans personliga samling. Den andra kördes över en klippa av dess ägare, Tony Maxey, dödade honom tragiskt och förstörde fordonet. Detta gör den dubbla kompressorn 427-kupén till den enda i sitt slag.

Ursprungligen byggd som en av 23 Shelby Cobra -tävlingsbilar, gick Super Snake från Storbritannien till Amerika där den uppdaterades så att den kunde förklaras gata laglig. Detta innebar att lägga till en vindruta, ljuddämpare och stötfångare för att följa vägreglerna.

Drivs av en 427ci V8 -motor med två Paxton -laddare, skapar Super Snake enorma 800 hästkrafter och kan slå 0 till 60 mph på bara tre sekunder. Det mörkblå lacket på CSX 3015 -modellen Cobra ger det också ett otroligt coolt utseende. Shelby signerade till och med bindestrecket och såg till att hans namn för alltid kommer att förknippas med detta odjur.

Förra gången den här bilen var till salu tog den 5,1 miljoner dollar, och många experter förutspådde att den skulle kunna gå ännu mer den här gången.

Om du har mer pengar än jag och vill lägga ett bud på hans bilhistoria, besök Barrett-Jackson.

RELATERAT: McLaren ser framåt med den första hybridbilen någonsin

Du kommer att bidra till utvecklingen av webbplatsen, dela sidan med dina vänner